Dr. Servet Karayün

Bolgesel Zayiflama Yontemleri

Placeholder

16-02
2014

Vücudumuzun belirli bölgelerinde biriken, diyet ve sporla azaltamadığımız yağları yok etmek için gün geçtikçe yeni yöntemler geliştiriliyor.


Diyet uygulayıp dikkatli beslensek de, spor yapsak da vücudumuzun bazı bölgelerini bir türlü inceltemeyiz. Karındaki yağlanma, kalçalardaki fazla yağlar, üst bacaklardaki yağlanma, bel bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak özellikle zordur. Bu gibi durumlarda devreye bölgesel zayıflama yöntemleri girer.


Kimisi cerrahi, kimisi iğneli, kimisi vakumlu olan bu yöntemler nasıl uygulanıyor? Her yöntemin avantajları ve dezavantajları neler?


Radyofrekans

Isı kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Radyo dalgalarının vücuttaki su molekülleri ile iyonları harekete geçirmesi ve bu hareketlenmeye bağlı olarak enerjinin açığa çıkmasıyla vücut ısınır. Bu şekilde ısıyla yağlar erimeye başlar ve bağ dokusunun yenilenmesi ile zayıflama ve incelme gerçekleşir; selülitler yol olur, sarkıklar giderilir. Toplamda 8 veya 10 olmak üzere ortalama bir seans 20 dakika sürer ve haftada 1-2 kez uygulanır.


Avantajı:Renk körü bir sistem olduğundan yazın bronzlaşma süreçlerinde de tedaviye devam edilebilmektedir.


Dezavantajı:Tedaviden hemen sonraki süreçte deride hafif bir kızarma ve gerginleşme gözlenmektedir. Ama bir süre sonra yok olur.


Ultrashape

Ultrashape, istenmeyen yağ hücrelerini ultrason teknolojisi ile parçalayan ameliyatsız, iğnesiz bir tedavi yöntemidir. Ses dalgaları ile deri altındaki yağ hücrelerini parçalar ve kalıcı bir incelme sağlar. Ultrason dalgası, seçilen vücut bölgesindeki yağ hücrelerini hedefler ve çevre dokulara zarar vermeden yağları yok eder. Uygulama yaklaşık bir buçuk saat sürer, 3 haftada bir tekrar edilebilir ve genellikle 1-4 seans yeterlidir. Her seansta 2-4 cm çevresel incelme sağlar.


Avantajı:Ameliyatsız, iğnesiz ve acısız bir yöntem olduğu gibi, sonrasında bir iyileşme süreci yok ve uzman takibi gerektirmiyor.


Dezavantajı:Uygulamanın bir buçuk saat sürüyor olması vakit ayıramayanlar için zorluk olabiliyor.


Karboksiterapi

Karbondioksitin cilt üzerine olumlu etkilerinden yola çıkılarak geliştirilen bu yöntemde deri içi ve altına özel bir cihazla saf karbondioksit gazı verilerek, dolaşımın ve dokudaki bölgesel metabolizmanın hızlandırılması sağlanıyor. Tedavi sonucunda damarlar genişliyor, bölgeye giden kan akışı hızlanıyor, kolajen ve elastin sentezinde hızlanma oluşuyor. Karbondioksit vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılarak yağ yakımı artırılıyor.


Avantajı:Hızlı, rahat, etkili ve cerrahi olmayan bir yöntem olması nedeniyle özellikle bölgesel zayıflama, çatlak ve selülit tedavisinde tercih edliyor.


Dezavantajı:Uygulama sonrasında 30-60 dakika süren bir şişlik hissi olabiliyor; ama bu şişliği işlem sonrası hafif bir yürüyüşle ortadan kaldırmak mümkün.


Mezoterapi

Hem bölgesel zayıflama, hem de selülit tedavilerinde kullanılan bir yöntem. Deri altına doğal bileşenlerden elde edilen yağı eritecek ve dolaşımı düzenleyecek bir karışım, çok ince iğneler yardımıyla enjekte ediliyor. Bu karışım sıkışmış yağ hücrelerini rahatlatırken, onları tekrar kullanılabilir hale getiriyor. Liposuction?la karıştırılmaması gereken nokta mezoterapinin cerrahi bir işlem olmamasıdır.


Avantajı:Seanslar 10 dakika sürelidir; dolayısıyla kısa sürmesi ve hızlı sonuç alınması açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca, enjekte edilen karışımın içeriğinde vitamin, mineral ve antioksidan olduğundan cilt de düzelme ve gençleşme sağlanır.


Dezavantajı:Kişi kendine dikkat etmez ve kilo almaya başlarsa, aldığı kiloların yine aynı bölgede toplanma ihtimali vardır. Çünkü bu operasyonla yağ hücresi ortadan kaldırılmamıştır.


Dr. Servet Karayün'e Sorun