Dr. Servet Karayün

Dr. Servet Karayün'e Sorun

Soğuk Lipoliz ( Dondurarak Zayıflama ) Nedir ?

Günümüzde istenmeyen bölgesel yağlar, erkekler ve kadınlar için büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içerisindeki hareketsizlik, zaman sorunundan dolayı spor yapamama gibi durumlardan dolayı kilo problemi genel olarak yaşanmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte soğuk lipoliz yöntemi ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Soğuk lipoliz halk arasında cryo lipolis, dondurarak zayıflama, yağ yakma gibi kavramlarla da karşımıza çıkmaktadır. Soğuk lipoliz, özellikle bölgesel zayıflama tedavilerinde bu zamana kadarki en başarılı çalışmaların başında gelmektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi ile Kilo Vermek Mümkün Müdür ?

,

Soğuk lipoliz ( Kriyolipoliz ) yağ hücrelerini hedef alarak, bu hücrelerin dondurulmasını sağlar. Donmuş yağ hücreleri zaman içerisinde işlevini kaybeder ve yok olur. Bölgesel cilt soğutma yöntemi olarak kullanılan soğuk lipoliz, düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybını sağlar.

Yağ hücreleri soğuk uygulamasına maruz bırakılarak, tıp dünyasında ‘soğuk kaynaklı panikülit’ olarak adlandırılan programlanmış hücre ölümüne ( apopitoz ) neden olur. Bu uygulamadaki temel amaç yerleşmiş olan ve diyet, egzersiz gibi çözümlere cevap vermeyen dirençli yağ depolarını yok etmektir.

Soğuk lipoliz tedavisi, vücuttaki simit bölgesi olarak adlandırılan göbek ve yan yağlarda, sırt, basen, bacak ve sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın bölgelerinde birikmiş dirençli yağları hedef alarak tek seanslık uygulamalarda dahi %30-40 oranında bölgesel zayıflama sağlamaktadır. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan ve belli bölgeler için zayıflamayı düşünen kişilerde oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Uygulama esnasında herhangi bir ağrı, acı hissi oluşmamaktadır.

Bölgesel zayıflama yöntemlerinden liposuction tedavisinin alternatifi olarak görülen soğuk lipoliz, Radyofrekans ve AWT Tedavisi ile desteklendiğinde harika sonuçlar elde edilmektedir.

Soğuk Lipoliz ( Kriyolipoliz ) Nasıl Etki Eder ?

Dondurarak zayıflama adından da anlaşıldığı üzere düşük sıcaklıktaki özel aparatlar yardımıyla yağ hücrelerinin emilmesini sağlar. Normal vücut sıcaklığındaki yağlar bu uygulama ile strese girer ve izole edilir.

Belirlenen hedef bölge öncelikli olarak 45 derecelik sıcaklığa maruz bırakılır. Dokunun ısınmasından hemen sonra hızlı bir şekilde -5 dereceye kadar soğutulur. Bu işlemler yaklaşık olarak 45-60 dakika boyunca yapılır ve depolanmış bölgesel yağlar apopitozise ( programlanmış hücre ölümü ) tabii tutulur. Bu sayede yağ hücreleri fonksiyonel olarak küçülür ve geri dönüşümsüz olarak yok edilir.

Uygulama yapılan bölgede yağ yıkımının yapılmasının yanı sıra, ani sıcaklık düşüşünden dolayı cilt sıkılaşmaktadır ve uzun süreli bir etki yaratmaktadır. Unutulmamalıdır ki soğuk lipoliz cerrahi bir işlem değildir ve buna rağmen etkileri cerrahi operasyonlar kadar büyüktür.

Ortalama olarak 1-3 seanslık dondurarak zayıflama tedavisi uygulandığında sağlıklı bir şekilde bölgesel kilo kaybı sağlanmaktadır. Birkaç hafta içerisinde etkisini gösteren soğuk lipoliz, birkaç ay sonrasında ise mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

Soğuk Lipoliz Kimlere Uygulanmamaktadır ?

  • Kanser ve AIDS hastalarına
  • Hamile ve emziren bayanlara
  • Karaciğer, böbrek yetmezliği olan kişilere
  • Uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon olan kişilere
  • Raynoud hastalığı olanlara
  • Egzema, sedef hastalığı olanlara
  • Venöz sistem hastalığı olanlara
  • Hipopoteinemi hastalığı olanlara
Dondurarak bölgesel zayıflama tedavisi uygulanmamaktadır.

Soğuk Lipoliz Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir ?

Dondurarak zayıflama fiyatları belirlenmesinde bazı unsurlar bulunmaktadır. Uygulamanın yapılacağı klinik ve kliniğin belirlemiş olduğu fiyatlar farklılık göstermektedir. Kriyolipoliz tedavisinin uygulanacağı bölge ücretlendirmenin belirlenmesinde bir diğer faktördür. Örneğin göbek bölgesi ile bacak bölgesine yapılan uygulamalarda soğuk lipoliz fiyatları farklı şekilde değerlendirilmektedir. Tedavinin işleyişi ve ücretlendirme hakkında bilgi sahibi olmak için uygulama yapacak olan klinik ile tedavi planı oluşturmak en doğru karar olacaktır.

Etiketler : Soğuk Lipoliz, Kriyolipoliz , Dondurarak Zayıflama , Ankara.

Dr. Servet Karayün'e Sorun


İlgili Yazılar